– Meillä on matkailun lisäksi paljon muitakin mahdollisuuksia. Halusimme järjestää tilaisuuden, jossa kerromme, mitä tällä hetkellä on jo vireillä, mitä olemme kaavoittamassa ja mitä mahdollisuuksia eri kehittämisalueet tarjoavat. Toivon, että tämä vauhdittaa myös muiden toimialojen kehitystä.
Sataman yrityspuisto, Jylkkä ja Marina tuovat elinvoimaa
Jylkän aluetta kaavoitetaan tulevien energiahankkeiden, kuten datakeskuksen sijoittumista ajatellen. Iso askel tulevaisuuteen on jo otettu, ja alueen maanomistajien myönteinen suhtautuminen on edesauttanut hankkeen etenemistä. Samaan aikaan kun Jylkän aluetta kaavoitetaan tulevien energiahankkeiden, kuten datakeskusten sijoittumista ajatellen, on Kalajoen sataman yrityspuistossa jo täysi kähy päällä. Logistisesti erinomaisista puitteista nauttii jo 14 yritystä, ja lisää tilaa sitä tarvitseville kyllä riittää. Sekä sataman yrityspuiston että Jylkän alueen osalta käydään jatkuvasti keskusteluja potentiaalisten toimijoiden kanssa.
- Tavoitteena on saada Kalajoelle uusien sijoittuvien yritysten myötä lisää työpaikkoja sekä asukkaita muun muassa valmistavan teollisuuden ja energiasektoriin liittyvien hankkeiden myötä. Mikäli Jylkkään toteutuisi datakeskus, se työllistäisi rakennusvaiheessa jopa tuhat ja käyttövaiheessakin parisataa henkilöä, kertoo elinkeinojohtaja Miia Himanka.
Jylkän alueesta voit lukea tarkemmin tästä linkistä.
Kalajoen sataman yrityspuisto sijoittuu kansainvälisen syväsataman alueelle ja sen läheisyyteen. Alueen kehittäminen on yksi kaupungin kärkihankkeista: logistiikka- ja energiaratkaisuja kehitetään jatkuvasti ja sijoittujien tarpeet voidaan huomioida. Sataman yrityspuiston markkinoinnin edistämiseksi on luotu 3D-aluemalli, jolla havainnoidaan sekä alueen nykyistä että kaavan mahdollistamaa toimintaa. Uusi aluemalli löytyy Kalajoen yrityspuiston verkkosivustolta, johon voit tutustua tarkemmin tästä linkistä!
Sataman yrityspuiston alueella, Satamatien eteläpuolella, Wasa Groupilla on 44 500 neliön kiinteistökehitysalue.
Kalajoen Marinan satama-alueelta on tulossa lähiaikoina myyntiin ja vuokrattavaksi tässä vaiheessa 14 tonttia Marinan matkailua palvelevalla korttelialueella. Korttelialue soveltuu monenlaiseen liiketoimintaan, esimerkiksi ravintolatoimintaan ja majoittumiseen, mutta myös loma-asumiseen tai asumiseen. Asia on tulossa valtuuston käsittelyyn ensi viikolla. Kalajoen Marinaan voit tutustua tarkemmin tästä linkistä.
Savontien risteysalue avataan hankekehitykselle
