Kalajoella vieraili italialainen 18 hengen ryhmä osana talvista kiertomatkaa. Ryhmän ikähaarukka oli 17–80 vuotta.
– Tämä kertoo tuotteen sopivan monenlaisille matkailijoille. Seuraava ryhmä saapuu jo maaliskuun alussa, kertoo Visit Arctic Coastin markkinointijohtaja Jaana Sirkiä.
Tuotanto on syntynyt paikallisten matkailutoimijoiden ja kansainvälisen matkanjärjestäjän yhteistyön tuloksena. Yhteistyössä kehitetty ohjelmakokonaisuus tuo esiin Kalajoen rannikon ainutlaatuisen talven. Vierailun aikana asiakkaat pääsivät kokemaan jäätyneen meren elämyksellisellä tavalla. Ohjelmaan kuului muun muassa kelkkarekikuljetus merijäälle, kaakaon nauttiminen talvisissa maisemissa sekä makkaranpaisto nuotiolla.
Sirkiän mukaan kansainvälisille vieraille jäätynyt meri, jäärovat ja talven erityinen valo ovat elämyksiä, jotka jäävät mieleen. Paikalliset matkailuyritykset ovat kehittäneet ja hienosäätäneet tuotteitaan vastaamaan myös kansainvälisten asiakkaiden odotuksia.
– Tämä yhteistyö osoittaa, että rohkeus kehittää ja pitkäjänteinen työ tuottavat tulosta. Alueen markkinoijana Visit Arctic Coast kiittää mukana olleita yrityksiä ja yhteistyökumppaneita, jotka ovat mukana rakentamassa Kalajoen kansainvälistä matkailua. Työ jatkuu.
Kuva: Helena Hurri