Julkiset kuulutukset rakentamisen lupapäätöksille
Asuminen ja ympäristö

Julkiset kuulutukset rakentamisen lupapäätöksille

Ra­ken­ta­mis­lain 70 §:n 1 mo­men­tin mu­kaan lu­pa­vi­ran­omai­sen on an­net­ta­va lu­pa­pää­tös tie­dok­si jul­ki­sel­la kuu­lu­tuk­sel­la. Lu­pa­pää­tök­set an­ne­taan tie­dok­si täl­lä si­vul­la. Tie­dok­si­saan­nin kat­so­taan ta­pah­tu­neen seit­se­män­te­nä päi­vä­nä ky­sei­ses­tä jul­kai­se­mi­sa­jan­koh­das­ta. Oikaisuvaatimus on tehtävä 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Muutoksenhakuohjeet löytyvät kuulutetun päätösasiakirjan muutoksenhakua koskevasta osasta. Kuulutus ja päätösasiakirja pidetään nähtävillä tällä sivulla. Päätökseen liittyviä liiteasiakirjoja voi tiedustella tarvittaessa rakennusvalvonnasta.

Lupapäätöskuulutukset

Rakentamislupa aloittamisoikeudella: Rivitalon sekä autokatoksen rakentaminen, maalämpökaivo

Lupatunnus: LP-208-2026-00230
Rakennuspaikka: Röllipolku 5b
Julkaisu alkaa: 2.9.2026
Julkaisu päättyy: 12.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840200040410
Päätöksen päivämäärä: 1.9.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Purkamislupa: Vanhan asuinrakennuksen purkaminen

Lupatunnus: LP-208-2026-00233
Rakennuspaikka: Vanhanrannantie 62
Julkaisu alkaa: 27.8.2026
Julkaisu päättyy: 5.10.2026
Kiinteistötunnus: 20841000060154
Päätöksen päivämäärä: 26.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Rakentamislupa: Maalämpökaivo.

Lupatunnus: LP-208-2026-00223
Rakennuspaikka: Torvenkyläntie 315
Julkaisu alkaa: 27.8.2026
Julkaisu päättyy: 5.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840700010035
Päätöksen päivämäärä: 26.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Maalämpökentän rakentaminen.

Lupatunnus: LP-208-2026-00191
Rakennuspaikka: Rautiontie 630
Julkaisu alkaa: 26.8.2026
Julkaisu päättyy: 5.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840900290100
Päätöksen päivämäärä: 25.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Teleliikennemaston (60 m) ja laitetilan ( 9 m²) rakentaminen.

Lupatunnus: LP-208-2026-00203
Rakennuspaikka: Sämpiläntie 88
Julkaisu alkaa: 26.8.2026
Julkaisu päättyy: 5.10.2026
Kiinteistötunnus: 20843200450001
Päätöksen päivämäärä: 25.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Maalämpökaivo

Lupatunnus: LP-208-2026-00211
Rakennuspaikka: Huhtakyläntie 11
Julkaisu alkaa: 25.8.2026
Julkaisu päättyy: 2.10.2026
Kiinteistötunnus: 20841500010165
Päätöksen päivämäärä: 24.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Rakentamislupa: Omakotitalon rakentaminen ja maalämpökaivon poraus.

Lupatunnus: LP-208-2026-00199
Rakennuspaikka: Uunimaantie 78
Julkaisu alkaa: 24.8.2026
Julkaisu päättyy: 1.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840700060053
Päätöksen päivämäärä: 23.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Maisematyölupa: Huonokuntoisten ja rakennusten lähellä olevien puiden poisto.

Lupatunnus: LP-208-2026-00224
Rakennuspaikka: Kannuskyläntie 8
Julkaisu alkaa: 24.8.2026
Julkaisu päättyy: 1.10.2026
Kiinteistötunnus: 20843300120021
Päätöksen päivämäärä: 23.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Puistomuuntamon rakentaminen

Lupatunnus: LP-208-2026-00236
Rakennuspaikka: Alajoentie 219
Julkaisu alkaa: 24.8.2026
Julkaisu päättyy: 1.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840700080002
Päätöksen päivämäärä: 23.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Rakentamislupa: Puistomuuntamon rakentaminen

Lupatunnus: LP-208-2026-00237
Rakennuspaikka: Alajoenmäentie 29
Julkaisu alkaa: 24.8.2026
Julkaisu päättyy: 1.10.2026
Kiinteistötunnus: 20840700080027
Päätöksen päivämäärä: 23.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Rakentamislupa: Vesikäymälän rakentaminen umpisäiliöllä.

Lupatunnus: LP-208-2025-00355
Rakennuspaikka: Pohjoinen satamatie 226
Julkaisu alkaa: 18.8.2026
Julkaisu päättyy: 25.9.2026
Kiinteistötunnus: 20843101950003
Päätöksen päivämäärä: 17.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Vapaa-ajan asuinrakennuksen käyttötarkoituksen muutos vakituiseksi asuinrakennukseksi (53 k-m²).

Lupatunnus: LP-208-2026-00227
Rakennuspaikka: Metsätuuli 6
Julkaisu alkaa: 11.8.2026
Julkaisu päättyy: 18.9.2026
Kiinteistötunnus: 20840200030766
Päätöksen päivämäärä: 10.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Sähköasemakentän muutostyöt ja laajentaminen 3600 m².

Lupatunnus: LP-208-2026-00081
Rakennuspaikka: Kalajoentie 780
Julkaisu alkaa: 11.8.2026
Julkaisu päättyy: 18.9.2026
Kiinteistötunnus: 20840900050041
Päätöksen päivämäärä: 10.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Terassin lasittaminen

Lupatunnus: LP-208-2026-00210
Rakennuspaikka: Lintusuontie 10
Julkaisu alkaa: 11.8.2026
Julkaisu päättyy: 18.9.2026
Kiinteistötunnus: 20840200010625
Päätöksen päivämäärä: 10.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala

Rakentamislupa: Aurinkosähköjärjestelmän rakentaminen (120 m²).

Lupatunnus: LP-208-2026-00141
Rakennuspaikka: Matkailutie 285a
Julkaisu alkaa: 11.8.2026
Julkaisu päättyy: 18.9.2026
Kiinteistötunnus: 20840200030803
Päätöksen päivämäärä: 10.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Talousrakennuksen laajennus (14 k-m²).

Lupatunnus: LP-208-2026-00176
Rakennuspaikka: Akolantie 26
Julkaisu alkaa: 6.8.2026
Julkaisu päättyy: 14.9.2026
Kiinteistötunnus: 20843300120027
Päätöksen päivämäärä: 5.8.2026
Päättäjä: Veijo Hemmilä

Rakentamislupa: Vapaa-ajan asuinrakennuksen käyttötarkoituksen muutos vakituiseksi asuinrakennukseksi

Lupatunnus: LP-208-2026-00228
Rakennuspaikka: Tähtisarantie 4
Julkaisu alkaa: 6.8.2026
Julkaisu päättyy: 14.9.2026
Kiinteistötunnus: 20840200040443
Päätöksen päivämäärä: 5.8.2026
Päättäjä: Esa Linnala