Yhteisyrityksestä ratkaisu kuntatoimijoiden taloudenpitoon - päätös perustamisesta etenee kaupunginhallitukselle ensi tiistaina

Julkaistu 13.11.2025 Muokattu 13.11.2025

Tällä hetkellä monet kuntatoimijat hankkivat talouspalvelut julkisomisteisilta osakeyhtiöiltä, joista he saattavat omistaa esimerkiksi vain yhden prosentin. Hankintalakiin kaavaillun uudistuksen myötä omistuksen tulee olla vähintään kymmenen prosenttia, joten monen kunnan on järjestettävä palvelunsa uudelleen. Kalajoella kaupunki ja ohjelmistotalo ovat päättäneet yhdistää voimansa ja tarjota osaamistaan myös muille.

– Koska Kalajoen kaupungilla talouspalvelut on aina tuotettu itse, mahdollistaa vahva kuntakenttätuntemus palvelun tarjoamisen yhdessä ohjelmisto-osaajan kanssa myös muille kuntatoimijoille. Tämä lisää palveluiden markkinaehtoisuutta, avoimuutta ja kustannustehokkuutta, kertoo Kalajoen kaupungin talousjohtaja Pirjo Männistö.

Kalajoen kaupunki on perustamassa Softwave Ohjelmistot Oy:n kanssa yhteisyrityksen. Perustettava yhteisyritys tuottaisi modernia talous- ja palkanlaskentapalvelua markkinaehtoisesti alle 20 000 asukkaan kunnille, kuntien omistamille yhtiöille ja kuntayhtymille. Palvelulle näyttäisi olevan kysyntää, vaikka hallituksen kaavailema hankintalain muutos ei jostain syystä toteutuisikaan.

– Meiltä talousohjelmistoja hankkivat asiakkaat ovat kyselleet mahdollisuudesta ostaa myös talouspalveluita. Yhteisyrityksen myötä tämä palvelukombo toteutuu, taustoittaa toimitusjohtaja Katri Kanniala Sofwave Ohjelmistot Oy:stä.

Kalajoen kaupunki omistaa yhtiöstä 49 prosenttia ja Sofwave Ohjelmistot Oy 51 prosenttia, yhtiön kotipaikka on Kalajoki. Vaikka yhtiö toimii markkinaehtoisesti, se ei kilpaile perinteisten tilitoimistojen kanssa yksityisen sektorin asiakkaista, vaan keskittyy asiakashankinnassaan kuntatoimijoihin.

Männistön mukaan Kalajoen kaupunkia yhteisyritys hyödyttää monella tapaa, samoin sen tulevia asiakkaita.

– Kuntatoimijoille se tarkoittaa siirtymistä reaaliaikaiseen taloushallintoon, raportointiin ja tiedolla johtamiseen yhdessä vastaavan kokoluokan kuntien kanssa. Kalajoelle luomme tällä uusia asiantuntijatyöpaikkoja, mahdollistamme laajempaa koulutusyhteistyötä esimerkiksi harjoittelupaikkojen osalta. Lisäksi yhteisyritys tukee kaupunginkin sijaisresursointia.

Yhteisyrityksen osapuolet jakavat yhteisen arvopohjan, joka edesauttaa uuden luomisen yhdessä.

– Kalajoen kaupunki jakaa arvomme ketterästä ja laadukkaasta asiakasta palvelevasta toiminnasta työntekijöiden hyvinvointia unohtamatta, joten yhteistyöllä on vankka perusta, kuvailee Kanniala.

Yhteistyö Kalajoen kaupungin ja Sofwaven ohjelmistotalon välillä on tuttua jo entuudestaan, eikä luottamus yhdessä tekemiseen ole syntynyt hetkessä. Männistö katsoo, että yhteistyön ja luottamuksen tiivistyminen yhteisyritykseen on luonnollinen jatkumo.

–  Olemme luottaneet Softwaven ohjelmistoihin jo pitkään ja osallistuneet muun muassa uuden kunnille suunnatun taloushallintojärjestelmän kehitykseen. Yhdessä pystymme toimimaan kuntatoimijoiden luotettavana talouspalveluiden kumppanina, päättää Männistö.

Virallinen päätös yhtiön perustamisesta tehdään seuraavissa Kalajoen kaupunginhallituksen ja valtuuston kokouksissa. Yhteisyrityksen toiminnan on tarkoitus käynnistyä 1.1.2026. Yhteisyritys tulee tarjoamaan kuntatoimijoille reaaliaikaisia, laadukkaita ja kustannustehokkaita talous- ja palkkahallinnon palveluita.

Voit tutustua kaupunginhallituksen esityslistaan kokonaisuudessaan tästä linkistä.

 

Lisätietoja yhteisyrityksestä:

Pirjo Männistö, talousjohtaja, Kalajoen kaupunki, p. 044 469 1378, pirjo.mannisto@kalajoki.fi
Katri Kanniala, toimitusjohtaja, Softwave Ohjelmistot Oy, p. 010 292 8829, katri.kanniala@softwave.fi

Jaa sivu:
Kuuntele