– Uusi yhtiö vastaa Kalajoen matkailukeskuksen ja yhteistyökumppaneiden DMC-toiminnasta, ja sen tärkeimpänä tehtävänä on suunnitella, koordinoida ja toteuttaa matkailupalveluita pääsääntöisesti kansainvälisille markkinoille, kertoo kaupunginjohtaja Jukka Puoskari.
DMC on lyhenne englannin sanoista Destination Management Company ja sillä tarkoitetaan myyntiä ja operointia avaimet käteen -periaatteella johtavaa toimijaa.
Kalajoen matkailuyritykset ovat jo tähänkin saakka kehittäneet tarjontaan kansainvälistymiskelpoisia palveluitaan. Elinkeinojohtaja Miia Himangan mukaan haasteena kuitenkin on, ettei Kalajoella ole vielä vahvan kokemuksen ja asiakasverkoston omaavaa kansainväliseen matkailumyyntiin keskittyvää DMC-toimijaa.
– DMC-toiminnan käynnistäminen vaatii pääomia ja pitkäjänteisyyttä. Perustettava uusi matkailun kehitysyhtiö vastaa juuri tähän tarpeeseen. Kansainvälistä markkinointia on toteutettu onnistuneesti Visit Arctic Coast -brändillä Kalajoen Hiekkasärkät Oy:n johdolla, mutta yhtiö ei toimi kansainvälisten matkailupalveluiden myyntiyhtiönä.
Yhtiö voi tarvittaessa harjoittaa myös muuta toimintaa matkailutoimialan tarpeiden mukaan. Yhtiön rooli on keskeinen alueellisen kv-matkailun kehittämisessä, kun se kokoaa paikallisia palveluita yhdeksi kokonaisuudeksi, räätälöi tuotteita ja palveluita ulkomaisille matkailijoille sekä toimii linkkinä palveluntarjoajien ja asiakkaiden välillä.
– Yhtiö myös edistää arktisen rannikon näkyvyyttä kansainvälisillä markkinoilla. Tässä roolissa on luontevaa, että se toimii tarvittaessa myös Kalajokea matkailukohteena markkinoivana ja kehittämistä johtavana toimijana.
Ympärivuotisen kysynnän lisääntyessä kalajokisen matkailuelinkeinon liiketulokset kasvavat, sen myötä kasvua tukevat paikalliset investoinnit todennäköisesti lisääntyvät ja työllisyys vahvistuu.
Uuden kehitysyhtiön perustamisasiaa on käsitelty kaupunginvaltuuston iltakoulussa 6.10.2025 ja seuraavaksi asiaa käsitellään kaupunginhallituksen kokouksessa tiistaina 18.11. Voit tutustua esityslistaan tarkemmin tästä linkistä.